Šport

Náš životný boj

Niekto by si myslel že byť citlivý na lepok resp. mať celiakiu že nemôže športovať. Rozoberme si nejaké dôležité tzv. pripomienky ohľadom ľudí ktorý sú citlivý na lepok. Tak ako ja aj druhý ľudia sú tiež trpia závažnými ochoreniami ako napr. neurologickými postihnutím a pod. My čo máme takéto ochorenie prejavu sa to kožnými prejavmi ako neznášanlivosť lepku. Sú v tom aj iné prejavy ako bolesti brucha to je prelievanie po črevách a pod. Čo som študovala rôzny materiál prejavuje sa to aj pálením po črevách aj ekzémy . Ale nie všetci ľudia čo sú citlivý na lepok majú prejavy je to individuálne. Mysleli by sme si že niektorý ľudia nemôžu jesť ovos pri celiakii omyl ako je dokázané že to môžu myslím ovos. Ako my čo máme celiakiu resp. precitlivenosť na lepok. Nakoľko ovos obsahuje proteín tzv. AVENIN ten sa nachádza v ovse ale ovsené vločky či otruby zvyšujú hladinu cukru v krvi.

ak máme choré deti napr. celiakia a my nie stravujme sa aj my bezlepkovo

Ak sa rozlúčite s ním bude nám lepšie . inač je aj náhrada bezlepkové vločky. Ale konzumovať to odporúčajú nám čo máme takéto problémy len občas. Aj športovať odporúčajú len vtedy keď je relatívne kľud čo sa týka reakcii. Okrem toho že by sme sa mali vyhnúť ovsu a potravinám čo obsahujú lepok. Mali by sme mať na pamäti niekoľko zásadných stratégii. Mali by sme upozorniť všetkých vo vašej domácnosti aby sa tiež vzdali pšenice a tzv. lepku bude náš život oveľa jednoduchší . Nebude nás vábiť natoľko pšeničné jedlo . Keď to nejde myslím že nesúhlasia aby sa vzdali lepku a bežných potravín bude nutné diplomaticky ale dôsledné oddelenie potravín a riadu. Najmä ak je niekto extrémne citlivý na lepok ako ja. Snažme sa čítať nové poznatky o tejto problematike. Čo sa týka tejto choroby nie je to len ďalší trend stravovacích návykov ako nejaké iné diéty. aj pri káve je dôležité si dať pozor mne napr. robí dobre myslím že mi neškodí je to káva VELVET nakoľko zrnkovú kávu nemôžem dráždi mi žalúdok.

var si správne bezlepkovo

Je prvoradé pri ochorení celiakii aby sme vyčistili od lepkových potravín a nahradiť bezlepkovými potravinami ako je kukurica ďalej ryžu a podobne. Ako múky poznáme cícerovú alebo ryžovú tiež makovú a iné. Pšenica v potravinách pod iným názvom v potravinách ktoré musíme vylúčiť bežné kupované koláče tiež bežná krupica aj tarhoňa a podobné potraviny obsahujúce lepok. Mali by si ľudia ktorý trpia týmto ochorením si musia dávať obrovský pozor. Tiež si zakúpiť si literatúru napr. knihu život bez pšenice recepty do 30 min. Alebo knihu pšeničný mozog. A iné ako komu vyhovuje. Mysleli by sme si že sa nedá pri tomto žiť všetko je o zvyku aj sa chutné dá variť pokiaľ vás varenie alebo pečenie baví jasné že aj šport môžete zaradiť pomalými krokmi . Smelo do toho. Sú rôzne typy pri tomto ochorení buď dedičná forma alebo získaná. Pri tomto ochorení hrá veľkú úlohu aj imunitný systém je to rôzne. Mne raz diagnostikoval tzv. DUHRINGOVU chorobu Dr. Jonáš v Ba je to neznášanlivosť lepku ktoré sa prejavuje ekzémom alebo silno svrbivé pľuzgiere na koži ja som mala to jeden čas po celej tvári aj na tele. Idem si uvariť bezlepkový obed zeleninový plnené hríby dám do nich bez laktózy tvaroh a rôzne koreniny ktoré tolerujem pri histamíne.