Krása

Plastové okná môžu nahradiť staré okná z dreva na chate

Plastové okná v dome už dávno nie sú ničím výnimočným. Napriek tomu sa nájdu miesta, kde sa stále vyskytujú okná drevené, napríklad v domoch, kde žijú seniori, ktorí udržujú objekt v pôvodnom stave, alebo ho neudržujú a dom postupne chátra. Drevené okná tiež môžu prevažovať v rekreačných objektoch, pretože rad chát bol stavaný už za socializmu a v tej dobe pochopiteľne žiadne plastové okná neboli k dispozícii. Rekreačné chaty sú pre niekoho skôr druhotným objektom záujmu a títo ľudia sústredia svoju pozornosť hlavne na mestský byt, ktorý modernizujú, a chata nie je pre nich prvotný bod ich preferencií. Plastové okná v Považskej Bystrici však môžu nájsť uplatnenie aj v rekreačných objektoch, pretože aj tam si plnia svoju funkciu oveľa lepšie, než staré okná z dreva, a to z niekoľkých dôvodov:

dievča v okne

Vynikajúce izolačné vlastnosti – plastové okná lepšie izolujú vnútorné prostredie od vonkajšieho hluku, kto z vás nemá doteraz tú skúsenosť, odporúčame vyskúšať. Je to dané najmä vákuom, ktoré sa pri plastových oknách vyskytuje medzi dvoma sklenenými tabuľami, zatiaľ čo pri starých drevených oknách je iba vzduchová výplň. Lepšie izolačné vlastnosti sa tiež prejavujú pri tepelnej energii, kedy v lete tak nepreniká do vnútorných priestorov horúci vzduch z vonkajšieho prostredia, a naopak v zime plastové okná lepšie udržujú teplo vo vnútri objektu, čím šetria náklady na vykurovanie.

staré drevené okno

Žiadne nátery – s natieraním drevených okien je toľko práce, že je možné túto činnosť považovať za jednu z najmenej populárnych prác pri údržbe domu. Kto niekedy okná natieral, iste potvrdí, že je to zdĺhavé a namáhavé, pretože sa musí starý náter najskôr odstrániť chemickou cestou alebo plameňom, čo obnáša vdychovanie toxických výparov. Býva to práca na niekoľko dní až týždňov a výsledok sa zďaleka nevyrovná povrchu plastových okien, ktoré vyzerajú elegantne prakticky po celú dobu ich životnosti.