Krása

Oceľ je na pohľad chladná, ale veľmi elegantná

Skĺbiť dokopy viacero požadovaných vlastností v jednom prvku je náročné, ale nie nemožné, stačí sa iba trocha porozhliadnuť a prelistovať ponuky firiem, ktoré ich vyrábajú. Doplnkové konštrukcie v novostavbách podliehajú výberu z materiálov, ktoré im zabezpečia dlhú životnosť, odolnosť, estetický bonus a zároveň také, ktoré si nevyžadujú nejaké špeciálne udržiavanie.

Kombinácia ocele a dreva je elegantná

Zabiť dve muchy jednou ranou sa dá aj v prípade, ak na výrobu zábradlia na schodiská použijete nehrdzavejúcu oceľ. S ňou sa stretávame v najrozličnejších podobách, pretože oceľ je tvárna a aj zdanlivo nemožné produkty sa z nej dajú vyrobiť. Zábradlie je estetickým prvkom každého priestoru, v interiéri či v exteriéri, urobené kvalitne a prispôsobené štýlu stavby bude nerezové zábradlie na schody vhodným doplnkom, ale aj bezpečnostným prvkom.

Schodiská bez zábradlia môžu mať najviac tri schodíky, ostatné už musia byť opatrené zábradlím podľa normy, ktorá uvádza jeho výšku či vzdialenosť jednotlivých prvkov medzi sebou a podobne. Materiál je už na výbere investora či architekta, no oceľ je najčastejšou voľbou. Má dlhú životnosť a nemusíte ho pritom natierať každú sezónu ako drevo. Okrem toho je elegantné a v kombinácii so sklom bude pôsobiť trocha jemnejšie.

Stĺpiky pospájané do nosnej konštrukcie a priestor medzi nimi vyplnený bezpečnostným sklom, prichytené úchytmi vytvára estetický prvok pri každom schodisku. Stĺpiky ukotvené do bočnej strany alebo zhora do podlahy budú v každom prípade pôsobiť pevne a bezpečne. Samotné oceľové tyče, tvoriace zábradlie sa nazýva stĺpikové zábradlie, pričom tyče môžu mať rozličný priemer a tvar.

Originalita sa vždy objaví

Na oceľové zábradlie sa môže osadiť madlo, najteplejším dojmom pôsobí drevo, ale aj oceľové má svojich zástancov. Pri tvorbe zábradlia treba brať do úvahy aj poveternostné podmienky, ktorým bude odolávať, exteriér je pre oceľ náročnejší, a to sa odrazí aj pri tvorbe cenovej ponuky za zábradlie na mieru. Netvorí sa však na jednu sezónu, ale vydrží aj niekoľko desiatok rokov.